Предвид това, че коучингът е процес, при който подпомагаме човек да се придвижи от едно място, на което е в момента, дотам, където иска да бъде, много важно е да задаваме едни добри, ефективни, подпомагащи движението, дори трансформацията коучинг въпроси.
За мен, лично, е от изключителна важност да разбера в началото, какво е онова, което човекът, с когото работя, наистина иска. (статия за основните човешки нужди можете да намерите от този линк) Няма как да помогна на човека да стигне където иска, ако в самото начало за него не е станало ясно къде е това място.
1. Тоест, първите коучинг въпроси, които задавам, са свързани с определянето на проблемa, темата, ситуацията, предизвикателството, промяната, с която той или тя искат да работят и търсят разрешение.
- Коя е онази сфера от живота ти, която, ако се промени по начина, по който ти искаш, би се чувствал най-щастлив/ най удовлетворен/ най-пълноценен?
- Къде в живота си чувстваш нуждата от най-голяма промяна?
- Кое е най-голямото предизвикателство което искаш да преодолееш?
- Какво в живота ти те спира да се чувстваш удовлетворен и щастлив?
- Кой е проблемът, който искаш да решиш?
- Какво е онова, което избягваш?
- Каква е темата, която ще поставиш тази седмица на масата?
- Какво те ограничава в момента в живота?
- Каква е темата, в която искаш раздвижване (промяна към повече, по-малко, различно)?
- Коя твоя човешка нужда не е задоволена?
- Към какво се стремиш?
- Какво искаш?
- Как си представяш живота си след 5 години?
След като сме изяснили какво човекът иска, каква е темата на съответния разговор, имаме възможността да го подкрепим да постигне резултатите, които иска.
Отварям една скоба, за да кажа, че съм имала случаи, в които съм отказвала да работя с даден човек. Понякога защото съм преценявала, че човекът първо има нужда от психологическа подкрепа. В подобни случаи съм препоръчвала среща с психолог или друг специалист.
В други случаи съм осъзнавала, че човекът не е при мен по свое желание, а изпълнява молба или очакване, или разпореждане на своя партньор, приятел, работодател. В подобни случаи първото и най-главно нещо, което правя, е да разговарям с клиента, да сложим картите на масата и да се разберем, че съвместната ни работа и независима от мнението и желанията на други хора. Съвместната ни работа е само и единствено по желание и със съгласието на човека. Аз съм отказвала и смятам и в бъдеще да отказвам да работя с хора, които не желаят промяна.
Вярвам, че, независимо какъв е моят подтик, каква е моята идея за работата ми с даден човек, това от което той има нужда на първо място, е да уважа правото му на избор. Да работим заедно за постигането на живота, който харесва, желае, обича и щастлив. Или не. Това е личен избор на човека. Аз също по някакви мои причини мога да взема решение да не работя с конкретния човек. Това е моето право на избор.
2. В следващата фаза на процеса, задаваме коучинг въпроси, за да определим конкретните цели, които ще подпомогнат човека да постигне желания резултат.
Определяме и честотата на срещите ни, предпочитанията, уговаряме време, цена, ангажименти за ниво на ангажираност с работата, ангажимент за извършване съответни действия между срещите ( домашна работа) и всякакви други допълнителни неща, които да улеснят процеса.
След което започваме изясняване на конкретната цел за конкретната среща.
- С какво мога да съм ти полезна днешната среща?
- Какъв би искал да е резултатът от днешната среща?
- Коя е конкретната ситуация/ проблем/ предизвикателство, за които търсиш отговор днес?
Подобни въпроси целят да се определи намерението на човека за срещата и да сме сигурни, че знаем върху какво да държим фокуса му. Защото голяма част от работата на един коуч/коучер е да държи фокус върху желанията и нуждите на клиента.
3. Логично е след това да помогнем с коучинг въпроси на човека да разбере къде е в момента в живота си.
Тук има връзка към видео, което са за определяне къде е човек в момента в живота си.
(За видеата можете да се абонирате тук и да ползвате много допълнителни материали като например един от най-работещите инструменти – Колелото на живота).
Както когато сте на ново място. Първото, което правите, е да се ориентирате къде се намирате в момента. И след това определяте къде искате да стигнете. И след това избирате способите да го направите. Може да е пеша, с кола, с градски транспорт, със самолет, с балон, парапланер, кораб, в мечтите си, с приятели, с любим човек, сами. След като веднъж знаете къде точно искате да отидете, останалото е въпрос на метод, стратегия, подход. И достатъчно последователни и решителни действия.
- Какво в момента не е наред в тази област от живота ти?
- Какво прави темата толкова важна за теб?
- Как ограничаваш себе си в тази област?
- Какво вече си направил по въпроса?
- Как се отразява това на живота ти?
- Какви са конкретните действия, които вече си предприел по въпроса?
- Какво в дадената ситуация я прави толкова трудна за теб?
- За какво би искал да се отдадеш признание в момента?
- Какво осъзнаваш сега?
- Какво преживяване търсиш?
- Какви обстоятелства, модели, вярвания имаш, които са ти пречили досега за по-пълна удовлетвореност в сферата на…?
- С какво си се задоволявал в …., което те прави нещастен?
- Какви препятствия си имал пред себе си в реализирането на тази цел досега?
- От какво си се отказвала, за да не постигнеш тази цел досега?
Ако човекът е разбрал къде иска да отиде, какво точно иска в живота си като резултат, може да спокойно да преминете към следващата фаза от работата.
4. И тя е да го подкрепите да намери метод, стратегия, начин, по които човекът да постигне това, което иска.
Както е казал Айнщайн, не можем да очакваме решаване на даден проблем от нивото на съзнание, на което е той е бил създаден. Въпросът, според мен, което е и едно от най-големите предизвикателства и голямата полза от работата с коуч, е да помогнем на човека да отвори съзнанието си за нови възможности. Вие знаете колко е различна гледката, когато гледате мястото, в което живеете, от различни ъгли. Знаете колко е вълнуващо да намерите нов път, по който да стигнете до вкъщи.
- Какво още не си опитал да направиш?
- Как би могъл да направиш това по друг начин?
- Ако нямаше нужда да се чувстваш виновен в края, как би решил тази ситуация?
- Ако последствията нямаха значение за теб, какво би било различно?
- Какво би направил, ако парите нямаха значение?
- Какво би направил, ако нямаше пред кого и за какво да се обясняваш и съобразяваш?
- Как би се почувствал, ако, каквото и да направиш, хората около теб те посрещаха с: Браво! Чудесно! Невероятен си!
- Какво би те посъветвал най-добрия ти приятел/дъщеря ти/бизнес партньора ти?
- Какво би направил, ако дълбоко в себе си вече имаше отговор за себе си?
В тази фаза е важно човекът да разбере, че не е обвързан с отговорите които дава в момента. Това са просто възможности. Той все още не се е обвързал с тях. Може и никога да не се обвърже. Едва следващата фаза е да си даде ясна сметка с какво желае да се ангажира.
Тук нито той, нито вие търсите да му бъде лесно. Нито удобно. Нито да е сигурен и да е правил това нещо преди. Тук искате да предизвикате творческото му начало. Искате да го поставите в различни положения. Да погледне ситуацията от различни ъгли. За да може да се придвижи от мястото на което е в момента дотам, където иска да стигне. Дайте му, доколкото ви е възможно и той е отворен, сладостта да види различни възможности.
Често, когато хората са изпаднали в безнадежност, в отчаяние, тъгуват или се гневят и винят, те губят способността си да творят, да мечтаят, да виждат нови решения и възможности.
Подкрепете ги в този момент като държите фокуса им върху възможностите. На тази фаза съм ставала свидетел на изключително много нови осъзнавания, на повратни дори моменти в мисленето на хората, което да води до трансформации в живота им.
Не ги оставяйте да витаят само в облаците.
5. В следващата фаза от разговора ги фокусирайте върху избора на 1 2, 3 дори малки, леки, възможни стъпки, които да предприемат в желаната посока.
Нали си спомняте: околосветско пътешествие започва с първата крачка! Перефразирано:) Вие знаете за какво става въпрос. Важно е действие, действие и отново действие. Подкрепете човека в това да избере какви действия ще извършва и да бъде фокусирал върху тях.
Аз не вярвам, че виждам в съзнанието си целта и, хоп, това е достатъчно, за да я постигна. Вярвам, както при великите спортисти, откриватели, учени, готвачи, лекари, независимо от професията, важно е да има обич и желание, в това с което се занимавате. И да положите необходимия труд, усилия, енергията си, за да сте най-добрите, които можете да бъдете.
- какво би се ангажирал да предприемеш и кога?
- какво конкретно би те доближило до желания резултат?
- Кои са конкретните едно или две действия, които е необходимо да извършиш, за да бъде щастлив?
Това е за днес. Надявам се да ви е било полезно. ако е така, бих била щастлива да уважите усилията ми като харесате статията или да споделите с хора, за които би била ценна и интересна.
Можете да се свържете с мен тук. Може да последвате страницата ни във Фейсбук. Можете да се абонирате и да натиснете камбанката на канала ни в YouTube, където качваме много интересни полезни видеа за личностно и професионално развитие.
Защо е толкова важно да задаваме коучинг въпроси?
Въпросите имат невероятна мощ. Те могат да преобразят начина, по който мислим, да ни помогнат да открием нови хоризонти и да ни подтикнат към действие. В света на коучинга, правилно зададените въпроси са основният инструмент, който променя животите на хората.
- Повече осъзнатост: В много случаи, хората се чувстват не на мястото, което искат в живота си или направо затънали, защото не разбират напълно собствените си чувства, мисли и желания. Чрез коучинг въпросите, можем да помогнем на човек да изгради дълбоко и ясно самоосъзнаване. Какъв е твоят истински потенциал? Какви скрити страсти и таланти се крият в теб?
- Разкриване на „слепите петна“: Всеки от нас има слепи петна – области на живота или поведения, които просто не виждаме или не разбираме. Правилно зададените въпроси могат да ни помогнат да “осветим” тези области и да вземем информирани решения.
- Преодоляване на пречките: Понякога самите ние сме най-големият ни враг. Нашият страх, съмнения или липса на увереност могат да ни задържат в “дупката”. Чрез добре формулираните коучинг въпроси можем да разкрием и преодолеем тези пречки.
- Определяне на правилната посока: Не всеки знае къде иска да отиде в живота. Ако не знаеш своята дестинация, ще бъде трудно да тръгнеш по правилния път. Въпросите могат да помогнат хората да определят своите истински цели и да изградят ясен план за това как да ги постигнат.
- Създаване на ангажимент: Когато сами си зададем въпрос и отговорим на него по своя си начин, от сърце, създаваме връзка между себе си и решението. Този процес увеличава нашата ангажираност и мотивация да действаме.
Коучингът не е просто разговор.
Той е мощен процес на преоткриване и дори трансформация, който може да помогне на хората да излезат от дупките в живота си и да намерят своята истинска посока. Всичко започва с правилния въпрос. Какъв е твоят въпрос днес? Какво искаш да промениш в живота си? Търсиш ли подкрепа в този процес? Ако отговорът е “да”, то коучингът може да бъде ключът към твоя успех. Нека започнем с въпроса: “Готов ли си за промяна?”